středa 9. května 2018

Lace Shorts and Skirt

Šortky i sukně jsou vyrobeny ze stejné krajky. Nejprve jsem samozřejmě chtěla koupit pouze sukni, ale manžel mne přemluvil i na šortky, že prý si je ještě mohu dovolit, ať se podívám, kdo všechno a v jakých chodí. Nakonec jsem moc ráda, že je mám. Dvě starší dámy se bavily, že ony už si podpatky dovolit nemůžou, ale že takové mládí, které nemá ještě ani třicet si je dovolit může. Pobavilo mne to. V parku zase starší pár říkal, že je divné, že mám už tak velké dospělé "dítě." Moc mne to potěšilo. No neříkala jsem jim, že mi až tolik nezbývá do půl století. V sukni vypadám rozhodně starší a seriózněji.

Shorts and skirt are made from the same lace. First, I wanted to buy only the skirt but my hubby made me buy the shorts, as well because I should look around at various people who wear various shorts and that I should not be ashamed at all. I was glad I got them. I overheard two older ladies sitting on the bench gossiping that they can't wear heels any more but young women who are less than thirdy (meant myself) can afford it. I was amused and pleased. Also, at the park there was an older couple who was wondering that my child was too old for me. I didn't tell them about my age and there is not much left to a half of century. I certainly look older and more serious in the skirt. 
  
 

7 komentářů:

 1. How beautiful! The shorts are beautiful, the whole look is! Although I prefer the long skirt, in my opinion it is more elegant. I love the color set of the skirt with your hair.

  OdpovědětVymazat
 2. Shorts are also now evolving towards something more elegant and classy! The one you are wearing here is beautiful, such as the skirt! And the kitten heels are perfect!

  https://4highheelsfans.wordpress.com/2018/05/09/livin-on-the-wedge/

  OdpovědětVymazat
 3. You look adorable Martina! Shorts and Skirt suits you very well, the Color is perfect!

  lovely Greetings :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Thank you, dear Andrea! Always happy to read your comments.

   Vymazat

Přeji hezký den a děkuji za milé komentáře!